Rola psychologicznych aspektów bólu w leczeniu stomatologicznym
Prof. dr hab. n. med. Honorata Shaw
Miejsce: Pawilon 15, Sala 1.E
Data: 12.09.2015, Sobota
Godziny: 10:00 - 10:45
Rodzaj zajęć: Wykład
Punkty edukacyjne: 4.0000000000
Koszt: Wykład odbywa się w ramach trzeciego dnia Konferencji - koszt uczestnictwa w całym dniu wynosi 450,00 zł
Cel: zapoznanie z aktualnymi poglądami na koncepcje odczuwania bólu i znaczenia tej wiedzy dla ustalenia prawidłowej diagnozy.
Ból jest jednym z trudniejszych problemów postępowania klinicznego. Podczas gdy leczenie bólu ostrego jest stosunkowo skuteczne, ból przewlekły jest w większości sytuacji trudny do opanowania stanowiąc znaczny ciężar emocjonalny i finansowy dla pacjentów, ich opiekunów i społeczeństwa. Ponieważ leczenie stomatologiczne jest zwykle związane z bólem, poznanie czynników wpływających na obniżanie dolegliwości tego zjawiska stwarza możliwość wykorzystania ich do zmniejszenia odczuwania a nawet całkowitego uwolnienia pacjenta od bólu.
Badania prowadzone nad bólem wykazały, że czynniki takie jak wiedza pacjenta o bólu, jego emocje, poprzednie doświadczenia bólowe, kontekst w jakim go doświadcza oraz typ uszkodzenia wpływają na jego doznawanie. Możliwości obrazowania aktywności centralnego układu nerwowego pozwoliły na rozróżnienie w jaki sposób poszczególne czynniki modyfikują odczuwanie bólu. Ponadto wykazały, że pod wpływem bólu dochodzi do zmian morfologicznych w centralnym układzie nerwowym.