FDI 2016 Poznań, Poland
Program Kongresu - wg dni

Sesja dla higienistek i asystentek stomatologicznych

Wykładowca(y):
Dypl. hig. stomat. Yvonne Nyblom
Dr n. zdrow. Danuta Kaczmarska
Dypl. hig. stomat. Agnieszka Nowak

Miejsce: Pawilon 15 - poziom 1, Sala 1.D

Data: 16.09.2017, Sobota

Godziny: 09:00 - 15:00


Rodzaj zajęć: Wykład
Język: polski, angielski
Tłumaczenie symultaniczne na: polski
Koszt: w ramach opłaty kongresowej

9:00 - 10:30  Wyzwania w komunikacji z pacjentem - Higiena Jamy Ustnej - czy Twoi pacjenci słuchają? Jeśli tak, to czy podążają za Twoimi wskazówkami?
Yvonne Nyblom
Higienistka stomatologiczna pełni ważną rolę w zapobieganiu chorobom jamy ustnej oraz w promowaniu właściwych zachować prozdrowotnych dotyczących jamy ustnej. Dlatego poprzez rozmowę chcemy wpłynąć na pacjenta, aby stosował się do naszych zaleceń dotyczących metod szczotkowania, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz aby regularnie i długofalowo interesował się problemami zdrowia jamy ustnej. Podczas tego seminarium przedyskutowane zostaną wyzwania, z jakimi mierzymy się w codziennej praktyce oraz sposoby, jak można je przezwyciężać. Poruszone zostaną także kwestie tego, jak istotna jest dobrze wyedukowana higienistka w stomatologii zapobiegawczej oraz jak ujednolicenie edukacji higienistek stomatologicznych może przyczynić się do lepszego zdrowia jamy ustnej.
10:30 - 10:45 Przerwa
10:45 - 11:30 Podnoszenie kwalifikacji a możliwość planowania rozwoju ścieżki zawodowej higienistek stomatologicznych w Polsce
Danuta Kaczmarska
11:30 - 12:00  Profesjonalne produkty Pierre Fabre do higieny jamy ustnej u pacjentów ortodontycznych
Magdalena Wojciechowska
12:00 - 13:00 Opieka nad pacjentem ortodontycznym, na każdym etapie leczenia
Agnieszka Nowak 

Podczas leczenia aparatami ruchomymi a zwłaszcza stałym, występują wszystkie czynniki usposabiające do wystąpienia chorób przyzębia i samych zębów jak: stany zapalne, obrzęki, odwapnienia, próchnica zębów. Ważną rolę odgrywa uświadomienie pacjentowi jak dbać nie tylko o higienę jamy ustnej, ale również o części aparatu aby uniknąć ewentualnych komplikacji w trakcie jak i po leczeniu ortodontycznym. Dlatego tak istotną rolę odgrywa we współczesnej ortodoncji profesjonalny, kompleksowy i w pełni dostosowany do potrzeb konkretnego ortodontycznego pacjenta instruktaż higienizacyjny. Dzięki znajomości podstawowych problemów z jakimi przyjdzie zmierzyć się pacjentowi, możemy przeprowadzić nie tylko skuteczną edukację ale również sprawować fizyczną i psychologiczną opiekę nad pacjentem w trakcie długoletniej rehabilitacji ortodontycznej.

  1. Wprowadzenie do ortodoncji. Fazy leczenia ortodontycznego.R odzaje i ogólna budowa aparatów ortodontycznych.
  2. Pacjent w Gabinecie Higieny. Rola higienistki.
  3. Profesjonalny instruktaż. Celowość i zasady. Skutki bagatelizowania zasad higieny.
  4. Instrukcje dla pacjentów ortodontycznych z dostosowaniem odpowiednich środków, preparatów i urzadzeń wspomagających na każdym etapie leczenia ortodontycznego.
  5. Podsumowanie.
13:00 - 14:00 Przerwa
14:00 - 15:00
Grupa 1
Warsztaty w grupach - max. 40 osób - zapisy na warsztaty przy wejściu do sali wykładowej
Higienizacja pacjenta ortodontycznego
Agnieszka Nowak
15:00 - 16:00
Grupa 2
Warsztaty w grupach - max.40 osób - zapisy na warsztaty przy wejściu do sali wykładowej
Higienizacja pacjenta ortodontycznego
Agnieszka Nowak