FDI 2016 Poznań, Poland
Program Kongresu - wg wykładowców

Co lekarz dentysta powinien wiedzieć o diagnostyce obrazowej zatok szczękowych?

Wykładowca(y):
Dr n. med. Luiza Grzycka-Kowalczyk

Przewodniczący sesji:
Dr n. med. Tomasz Kulczyk

Miejsce: Pawilon 15 - poziom 1, Sala 1.G

Data: 14.09.2017, Czwartek

Godziny: 10:00 - 11:00


Rodzaj zajęć: Wykład
Język: polski
Punkty edukacyjne: 1
Koszt: w ramach opłaty kongresowej

Aby zrozumieć dobrze patologię zatok, niezbędna jest wiedza w zakresie ich prawidłowej budowy i funkcjonowania, czyli anatomii i fizjologii. Tak naprawdę rolę zatok przynosowych widać dopiero, gdy przestają działać prawidłowo.
Zapalenie zatok obocznych nosa to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń górnych dróg oddechowych będące w kręgu zainteresowań nie tylko laryngologów czy radiologów  lecz również lekarzy dentystów.
Zatoki szczękowe przez swoją lokalizację w trzonie szczęki podatne są na powikłania spowodowane źle dobranym leczeniem zębów.  Często występują komplikacje, np. po leczeniu implantologicznym czy kanałowym, czasami na skutek przewlekającego się zapalenia zatok dochodzi do zmian okołokorzeniowych zębów.
W schorzeniach laryngologicznych badanie obrazowe ma bardzo duże znaczenie, ponieważ stanowi ono znakomite uzupełnienie obrazu klinicznego.
W trakcie wykładu omówiony zostanie rozwój zatok przynosowych, ich anatomia prawidłowa a także najczęstsze schorzenia w obrazach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.