Dr Gerhard Seeberger prezydentem FDI. Wkrótce przyleci do Polski
Światowa Federacja Dentystyczna FDI ma nowego szefa. Od 5 września oficjalnie jest nim dr Gerhard Seeberger. Prezydent największej na świecie organizacji stomatologicznej już niebawem będzie gościem specjalnym 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19-21 września). W agendzie wizyty zaplanowano również spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.
Oficjalne zaprzysiężenie dr Seebergera, jako najważniejszej osoby w strukturach Światowej Federacji Dentystycznej, miało miejsce podczas Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który odbywa się w San Francisco. Tym samym końca dobiegła prezydentura amerykanki dr Kathryn Kell, która pożegnała się ze stanowiskiem słowami „To były ekscytujące, niezapomniane i satysfakcjonujące dwa lata dla mnie i FDI”.
Dr Gerhard Seebereger to jedna z najbardziej doświadczonych postaci w międzynarodowej stomatologii. Jest niemieckim lekarzem dentystą mieszkającym od lat we Włoszech, swoją praktykę stomatologiczną prowadzi w Cagliari na Sardynii, jest też cenionym wykładowcą. W strukturach międzynarodowych reprezentuje jedną z włoskich organizacji stomatologicznych AIO (Associazione italiana odontoiatri – Italian Dental Association) W 2010-2013 przewodniczył ERO-FDI. W przeszłości zarządzał także Academy of Dentistry International. Mówi płynnie po niemiecku, włosku, hiszpańsku i angielsku. Obowiązki szefa FDI będzie pełnił do 2021 roku.
Czego można spodziewać się po jego prezydenturze? Z pewnością dążenia do integracji medycyny i stomatologii.
– Podczas jednej z sesji plenarnych ERO-FDI Seeberger, podkreślił, że pomysł rozdzielania stomatologii i medycyny był historycznym błędem. Stwierdzenie to wskazane było później w relacjach z posiedzenia jako motto nie tylko tej sesji, ale jego wizji zawodu – mówi dr Anna Lella, która od lat współpracuje z nowym szefem FDI.
Wkrótce bliżej będą mogli poznać go uczestnicy 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019 19-21 września). Seeberger przyjął zaproszenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego jako ekspert z zakresu endodoncji. Prezydent FDI weźmie udział w sesji: Stomatologia biologiczna: Netflix vs Evidence Based Dentistry, m.in. ze względu, na fakt iż jest autorem głośnej ostatnio „Białej Księgi leczenia endodontycznego/ White paper on endodontic care”, która była zdecydowana reakcją FDI na próby deprecjonowania tej dziedziny stomatologii przez tzw. ruchy antyendodontyczne.
Wcześniej, 19 września Seeberger w Warszawie spotka się również z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.
Warto przypomnieć, że dr Seeberger był gościem polskiego samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów podczas obchodów 20-lecia reaktywacji izby obchodzonego w Poznaniu 10 lat temu. Uczestniczył też w kongresie FDI 2016, również w Poznaniu, wciąż ciepło wspomina to wydarzenie nie szczędząc słów uznania za dobrą organizację dla naszego komitetu organizacyjnego. Jego wizyta na CEDE 2019 i 3. Kongresie Unii Stomatologii Polskiej będzie jego trzecią wizytą w Poznaniu, jednocześnie pierwszą podróżą zagraniczną nowego prezydenta FDI.
Światowa Federacja Dentystyczna jest największą na świecie organizacją zrzeszającą lekarzy dentystów. Według danych społeczność FDI liczy ponad milion członków. Polskimi członkami FDI są: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Naczelna Izba Lekarska. Wśród kluczowych „produktów” FDI warto wymienić Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny wraz z towarzyszącą mu Światową Wystawą Stomatologiczną, które co roku odbywają się w innym kraju, a także obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day). Jedynym reprezentantem Polski w strukturach FDI jest aktualnie prof. Marzena Dominiak, członkini Komitetu Edukacyjnego FDI. Być może to zmieni się już wkrótce, ponieważ kandydatami do pracy w innych komitetach są: prof. Ingrid Różyło-Kalinowska (m.in. prezydent European Academy of Dentomaxillofacial Radiology), prof. Jolanta Pytko-Polończyk (UJ Kraków) oraz dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak (prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej).
Na zdjęciu dr Seeberger (autor: Marzena Dominiak)