Kiedy standardy racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii?
– Wyczekiwane przez wielu standardy racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii, które opracowano podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2018), zostaną opublikowane w całości, w najbliższym numerze „Journal of Stomatology”.
Sesja „Racjonalna antybiotykoterapia w gabinecie stomatologicznym” to bez wątpienia strzał w dziesiątkę 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. Wydarzenie zgromadziło pełną salę uczestników, a w pokongresowych ankietach zostało ocenione bardzo wysoko. To z pewnością zasługa ważkości tematu oraz fachowości ekspertów, którzy rozebrali zagadnienie na czynniki pierwsze, w praktyczny i przystepny sposób omawiając jego rozmaite aspekty.
W zespole ekspertów, którzy podjęli się opracowania standardów racjonalej antybiotykoterpii w gabinecie stomatologicznym byli: prof. Waleria Hryniewicz, światowej sławy mikrobiolog, dr hab. n. med. Tomasz Kaczmarzyk, przewodniczący Forum, specjalista chirurgii stomatologicznej, adiunkt w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. prof. dr hab. Adam Szeląg – internista, farmakolog, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Lekarskiego UM we Wrocławiu, prof. Marzena Dominiak, prof. Tomasz Konopka, prof. Mariusz Lipski, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, doc. Elżbieta Bołtacz-Rzepkowska, doc. Mariusz Szuta oraz dr Karolina Babiuch.
– Rekomendacje przygotowane przez nasz zespół będą oparte wyłącznie na dowodach naukowych. Mamy nadzieję, iż staną się unikalnym przewodnikiem dla ogólnie praktykujących lekarzy stomatologów i pozwolą – wreszcie – na zracjonalizowanie antybiotykoterapii – zapowiadali eksperci.
Jak zapowiadali, tak zrobili. Wspominana już sesja odpowiedziała na wiele codziennych wątpliwości lekarzy, pozwoliła odczarować mity, dała wiele wskazówek. Wszyscy uczestnicy sesji mogli poczuć się zwycięzcami.
Kilka dni po Kongresie zdjęcia niektórych slajdów z sesji zaczęły obiegać media społecznościowe. Temat wzbudził zainteresowanie wśród tych, którzy nie przyjechali do Poznania. Każdy zapragnął zapoznać się z aktualnymi wytycznymi.
– Dobra wiadomość jest taka, że standardy zostaną opublikowane w całości, w najbliższym numerze „Journal of Stomatology”, czyli czasopiśmie wydawanym przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Jeszcze lepsza – „JoS” od kilku miesięcy dostępny jest w trybie open access, nie tylko dla członków PTS. Już dziś zachęcam do lektury, ale przede wszystkim osobistego uczestnictwa w 3. Kongresie Unii Stomatologii Polskiej. Takich sesji nie zabraknie, a nie ma lepszej okazji, aby wejść w interakcję z ekspertami, rozwiać bardzo indywidualne wątpliwości. Spisane standardy, choćby opublikowane w najlepszy sposób, nie zastąpią możliwości zadania pytania – powiedziała podczas ostatniego posiedzenia ZG PTS prof. Marzena Dominiak.
To nie koniec dobrych wiadomości. Z nieoficjalnych jeszcze informacji wiemy, że wkrótce opublikowane zostaną standardy dotyczące postępowania w przypadku leczenia zaburzeń stawu ssż. Aktualny algorytm postępowania został opracowany – a jakże – podczas 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.
czytaj też na www.cedenews.pl