Centrum targowo-kongresowe EXPO-Łódź (al. Politechniki 4, 93-590 Łódź) znajduje się w centrum miasta w bliskim sąsiedztwie wielu atrakcji oraz dworca Łódź-Kaliska (1,6 km).
Łódź jest zlokalizowana na skrzyżowaniu autostrady A1 prowadzącej z północy na południe Polski i autostrady A2 – z zachodu na wschód przez Poznań i Warszawę. Z Wrocławiem łączy ją droga ekspresowa S8. Tak rozwinięta sieć dróg sprawia, że miasto posiada doskonałą dostępność dla komunikacji samochodowej. Szacunkowy czas dojazdu samochodem z Warszawy wynosi ok. 1,5 h, z Gdańska – ok. 3 h, z Krakowa – ok. 3,5 h, a z Wrocławia niewiele ponad 2 h.
PARKINGI
Parking EXPO-Łódź – parking dla wystawców oraz dla osób z problemami z mobilnością. Ponad 200 miejsc dla samochodów osobowych. Wjazd od al. Politechniki.
Miejsca parkingowe dla zwiedzających:
Parking przy al. Politechniki (przy hali MOSiR), wjazd również od ul. Skorupki – miejsca parkingowe dla około 400 samochodów z miejscami dla autokarów.
Cena - samochód osobowy: 2 zł/godzina
Parking wielopoziomowy w Sukcesji – al. Politechniki 1, pierwsze 3 godziny gratis, za każdą kolejną opłata wynosi 5 zł.
Na ulicach, placach i parkingach w centrum miasta obowiązuje strefa płatnego parkowania (obowiązuje w dni robocze w godz. 8.00-18.00). Wysokość opłaty uzależniona jest od czasu postoju i strefy parkowania. Wydzielone są cztery podstrefy: A (ścisłe centrum), B (obszar wokół centrum), C (parking przy dworcu Łódź Fabryczna) i D (rejon Bałuckiego Rynku). Bilety parkingowe należy zakupić w parkomacie, a następnie umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą samochodu. Płatność w parkomacie odbywa się bilonem (parkomat nie wydaje reszty), kartą kredytową lub za pomocą telefonu komórkowego. W centrum znajdują się również inne płatne parkingi – strzeżone lub niestrzeżone. Duże parkingi znajdują się także przy wszystkich centrach handlowo-usługowych. Część z nich jest bezpłatna m.in. w Manufakturze, Pasażu Łódzkim, Porcie Łódź, a część bezpłatna do trzech godzin parkowania m.in. w Galerii Łódzkiej. Podziemny parking zlokalizowany przy dworcu Łódź Fabryczna jest płatny, podobnie parking przy lotnisku.
Autokary wycieczkowe mogą zatrzymać się w centrum miasta w szeregu oznaczonych miejsc – m.in. przy C.H. Manufaktura na ul. Karskiego 5, na pl. Wolności, na ul. Sienkiewicza (na wysokosci parku im. Sienkiewicza), na ul. Wolborskiej / Podrzecznej, na Przędzalnianej 71, czy Wólczańskiej 31/33. Postój autokaru do 15 minut jest możliwy również na woonerfie (podwórzec miejski) na ulicy Traugutta.
Strefa płatnego parkowania - cennik
Łódź posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z większymi miastami Polski – m.in. Warszawą (20 bezpośrednich połączeń dziennie w dni robocze, 14 – w weekendy, czas trwania podróży ok. 1,5 h), Krakowem (czas podróży ok. 5 h), Wrocławiem (czas podróży ok. 4,5 h) i Gdańskiem (czas podróży ok. 5,5 h). Od kilku lat działa też sprawnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna łącząca Łódź z innymi miastami i miejscowościami na terenie województwa m.in. Sieradzem, Zduńską Wolą, Łowiczem, Kutnem, Zgierzem, Koluszkami i Skierniewicami.
Do EXPO-Łódź można dojechać komunikacją miejską:
» z dworca Łódź-Kaliska – autobusem nr: 52, 65A, i tramwajem nr: 10A, 10B, 14, 18
» z dworca Łódź-Fabryczna – autobusem nr: 57, 77
Łódź posiada bezpośrednie połączenia autobusowe m.in. z Pragą (czas podróży około 8 h), Brnem (ok. 7 h), Wiedniem (ok. 9 h), a także Krakowem (ok. 4,5 h), Toruniem (ok. 2,5 h), Gdańskiem (ok. 5 h), Kołobrzegiem (ok. 13 h), Krynicą Zdrój (ok. 8,5 h). Z trzech łódzkich dworców autobusowych odjeżdżają również autobusy PKS.
Autobusy mają swoje przystanki:
» PKS Łódź na dworcu autobusowym Łódź-Kaliska, Łódź-Fabryczna, dworzec Północny,
» Flixbus na dworcu autobusowym Łódź-Fabryczna.
Po mieście można przemieszczać się na wiele sposobów m.in. taksówką, rowerem czy skuterem miejskim oraz transportem publicznym – tramwajem lub autobusem (również linie nocne).
Na terenie Łodzi obowiązują bilety czasowe (do 20, 40 i 60 min); są też bilety jednodniowe i krótkookresowe – weekendowe lub 5-dniowe. Można je nabyć w kioskach, biletomatach znajdujących się na przystankach w centrum miasta, na dworcach kolejowych, a także w autobusach i tramwajach. W większości można płacić bilonem lub/i kartą płatniczą, w niektórych tylko kartą. Odwiedzający Łódź, którzy nocują w obiektach noclegowych na terenie miasta, mają możliwość skorzystania z specjalnej oferty Biletu Turystycznego. Bilet został wprowadzony do sprzedaży we wrześniu 2018 roku i jest idealną propozycją dla przyjezdnych pragnących poruszać się po Łodzi za pomocą transportu zbiorowego. Do EXPO-Łódź można dojechać tramwajem nr 15 i 15A oraz autobusami nr 55, 55A, 50, 77 (przystanek al. Politechniki – POLITECHNIKA).
W przypadku korzystania z taksówek, najbezpieczniej korzystać z korporacji taksówkarskich, które posiadają jasno określone zasady naliczania kosztu przejazdu. Zamiast więc wsiadać do taksówki czekającej na postoju, lepiej jest zamówić ją telefonicznie bądź skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej.
Kilka numerów telefonu do korporacji taksówkarskich:
Bobas Taxi +48 780 007 100 (posiadają foteliki samochodowe dla dzieci)
Green Cab Taxi + 48 42 666 44 44
Rydwany Miasta +48 512 50 40 30
Mer. C Radio Taxi +48 42 650 50 50, +48 800 650 50 50
Nova Taxi +48 800 111 111, +48 42 111 111
Radio Taxi 919 +48 42 19191
Taxi Plus +48 800 500 500
TeleTaxi +48 800 400 400
Od kwietnia 2018 roku działa w Łodzi prowadzona przez firmę Blinkee wypożyczalnia elektrycznych skuterów. Wypożyczanie jednośladów jest bardzo łatwe, należy zacząć od zainstalowania aplikacji mobilnej i zarejestrowania się w systemie. Po uregulowaniu opłaty inicjalnej można korzystać z sieci skuterów. Jechać można tak daleko, jak pozwoli na to poziom naładowania baterii (max. 80 km). Można wyjeżdżać poza granice Łodzi. Ważne jest aby zwrócić skuter w granicach wyznaczonego obszaru. Maksymalna prędkość pojazdu to 45 km/h.
Źródło: www.lodz.travel