Program edukacyjny – Targi stomatologiczne CEDE 2024
08.11.2024, piątek, godz. 09:00- 13:15
Sala A

Sesja: Stomatologia rekonstrukcyjna w erze cyfryzacji

Wykładowca(y):
Lek.dent. Elżbieta Krężlik,
Prof. Małgorzata Pietruska,
Prof. Jan Pietruski,
Tech. dent. Aneta Pogonowska,
Cyprian Seliga,

Przewodniczący sesji:
Prof. Jan Pietruski,

Język: polski

Koszt: 420,00 PLN

9:00 - 9:45
Cyfryzacja w stomatologii rekonstrukcyjnej, co już można, co działa, co nie zawsze wychodzi
Prof. Jan Pietruski

Będąc już ponad 20 lat w XXI wieku zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele pracy  i czasu oszczędzają nam nowe technologie. Trudno temu zaprzeczyć. Używane na co dzień komputery osobiste i smartfony ale też bardziej wyszukane urządzenia i oprogramowanie zaprojektowane specjalnie dla stomatologii znacząco wpływają na naszą pracę poczynając od diagnostyki, na docelowych rekonstrukcjach skończywszy. To wszystko jednak nie znaczy, że odpowiedzialność w naszej pracy możemy scedować na komputery, oprogramowanie i urządzenia. Pozostają tylko nowymi instrumentami pomagającymi nam w leczeniu, ale wcale nie gwarantującymi osiągnięcia sukcesu. Warunkiem osiągnięcia przewidywalnych efektów leczenia jest znajomość tych samych co kiedyś zasad funkcjonowania narządu żucia i ich respektowania podczas procedur terapeutycznych. Z drugiej strony – warto znać też możliwości i ograniczenia nowych technologii i instrumentów.

9:45 - 10:00 - dyskusja

10:00 - 10:45
Wpływ rozwoju technologii i materiałów uzupełnień implantoprotetycznych w zaawansowanej atrofii bezzębnych łuków zębowych
Lek. dent. Elżbieta Krężlik

Podczas wykładu zostanie omówiona zmiana sposobu rekonstrukcji pełnych łuków zębowych na przestrzeni lat oraz kluczowe aspekty pracy w protokole cyfrowym. Poznają Państwo zasady efektywnego planowania leczenia w implantoprotetyce, ułatwiające komunikację zarówno z pacjentem, jak i laboratorium protetycznym oraz sprawdzone, cyfrowe protokoły postępowania w rekonstrukcjach All-on-X czy dobór uzupełnień, pozwalający uzyskać przewidywalne rezultaty odbudowy protetycznej.

10:45 - 11:00 - dyskusja

11:00 - 11:15 - przerwa

11:15 - 12:00 
Protetyka w integracji skanerów IOS z drukiem 3D - wszystko mi wolno, lecz nie wszystko jest pożyteczne
Cyprian Seliga

Możliwości i ograniczenia protokołów cyfrowych wykonywanych w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem skanerów wewnątrzustnych i drukarek 3D.
Zakres wiedzy:
- rzeczywiste możliwości i ograniczenia zintegrowanych technologii IOS i druku 3D wykorzystywanych bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym, 
- tips & tricks w praktyce skanowania wewnątrzustnego i protetycznego druku 3D z pułapu technologii

12:00 - 12:15 - dyskusja

12:15 - 13:00
Cyfrowa stomatologia - interdyscyplinarne wykorzystanie tomografii komputerowej, skanera wewnątrzustnego i skanera twarzy w implantoprotetyce
Tech. dent. Aneta Pogonowska

- Skaner wewnątrzustny w planowaniu leczenia i diagnostyce pacjenta.
- Wykorzystanie techologii fotogrametrii w skanach wewnątrzustnych.
- Patient monitoring; Monitorowanie postępów leczenia oraz zmian - nakładanie i analiza skanów wewnątrzustnych i skanów twarzy wykonanych w odstępie czasu.
- Skaner twarzy - czy zastąpi łuk twarzowy? Analizy, rejestracja trajektorii żuchwy, pozycjonowanie skanu wewnątrzustnego z CBCT względem skanu twarzy.
- Mapa okluzji i przekroje tomograficzne.
- Planowanie położenia implantu za pomocą modułu PDIP

13:00 - 13:15 - dyskusja

13:15 - 14:00

Możliwości i ograniczenia współczesnej periodontologii i implantologii. Dlaczego warto walczyć o naturalne uzębienie?
Prof. Małgorzata Pietruska

Współczesna periodontologia ukierunkowana jest na ograniczenie zakresu interwencji i wykorzystywanie wrodzonego potencjału gojenia tkanek. Postępowanie takie stwarza warunki ułatwiające rekonstrukcję tkanek przyzębia i długoterminowe utrzymanie naturalnego uzębienia. Jednak zbyt niska świadomość społeczna co do utrzymania zdrowia przyzębia sprawia, że zapalenie przyzębia jest często diagnozowane w zaawansowanej fazie, kiedy możliwości technik rekonstrukcyjnych są ograniczone i konieczne są ekstrakcje zębów. Powstałe na skutek choroby przyzębia ubytki kości stwarzają również liczne ograniczenia w leczeniu implantologicznym oraz generują potrzebę zwiększanie zakresu interwencji chirurgicznej podrażając koszty leczenia. Co więcej, brak konsekwentnej edukacji prozdrowotnej pozwalającej na eliminację czynników ryzyka zapalenia przyzębia sprawia, że lawinowo rośnie odsetek przypadków z peri-implantitis. O ile leczenie przyzębia cechuje się wysoką przewidywalnością, o tyle leczenie chorób tkanek otaczających implanty jest ciągle wyzwaniem.

Wykład będzie miał na celu prezentację obecnego stanu wiedzy na temat skuteczności leczenia przyzębia i implantologicznego w aspekcie długoterminowego utrzymania naturalnego uzębienia i implantów oraz kierunków rozwoju periodontologii i implantologii.

 

 

Zamów udział w Sesji  Dodaj W koszyku Usuń

 

Skorzystaj z linku rejestracyjnego aby zapisać się na Kongres